Onze kerkelijke gemeente is geïnstitueerd in 1936 als kerk binnen het verband van de in Nederland bestaande Christelijke Gereformeerde Kerken. Met de kerken in Biezelinge, Goes, Haamstede, Kerkwerve, Oud-Vossemeer, Tholen, Vlissingen, Zaamslag en Zierikzee valt Middelburg onder de classis Middelburg. Naast leden uit Middelburg, behoren ook leden uit andere plaatsen op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland tot de gemeente.

Ons kerkverband (183 kerken en bijna 74000 leden) komt voort uit de Afscheiding te Ulrum in Groningen van de Nederlandse Hervormde Kerk. In 1886 volgde er nog een afscheiding van de Nederlandse Hervormde Kerk, na de oprichting van de Vrije Universiteit in Amsterdam onder invloed van Dr. Abraham Kuyper. Deze “Dolerende” kerken vormden in 1892 de (Verenigde) Gereformeerde Kerken in Nederland door samen te gaan met een groot deel van de eerdere, in 1834 afgescheiden kerken. Slechts vier predikanten en 711 kerkleden gingen toen niet mee met deze fusie (Vereniging) en hielden vast aan de beginselen van de Afscheiding van 1834. Zij groeiden uit tot het huidige aantal van 183 Chr. Geref. Kerken met een eigen predikantenopleiding, de Theologische Universiteit te Apeldoorn.

De volgende predikanten zijn verbonden geweest aan de gemeente:

Naam intrede herkomst afscheid vervolg
ds. G. Wisse 07-12-1941 Amsterdam-Oost 04-1946 emeritus
ds. G. Rijksen 30-03-1947 Ede 12-05-1949 overleden
ds. D. Slagboom 14-10-1951 Kand Eindhoven 09-10-1955 Gravenzande
ds. S. vd Molen 04-09-1957 Aalsmeer 01-11-1964 emeritus
ds. J. van Amstel 28-10-1965 Kand Mijdrecht 05-09-1971 Enschede-West
ds. G. Leendertse 02-02-1973 Zwijndrecht 31-08-1977 Apeldoorn-Centrum
ds. H.P. Brandsma 19-06-1981 Drachten 23-08-1987 Amsterdam-Nieuwwest
ds. J.G. Schenau 07-04-1989 hulppred. Valthermond 18-12-1994 Dordrecht-Zuid
ds. G.J.H. Vogel 23-08-1996 Surhuisterveen 14-05-2006 Zierikzee
ds. A. Hakvoort 09-03-2008 Maarssen 12-07-2015 Kampen
ds. Bert Renkema 08-04-2018 Hilversum

 

predikant voor bijzondere werkzaamheden

Naam intrede herkomst afscheid vervolg
ds. D. Coppoolse (g.v. rusthuizen) 15-04-79 Den Helder 31-03-1985 emeritus

In 1944 ontstond binnen de Gereformeerde Kerken een conflict over de betekenis van de Doop. Een aantal kerken bestreed de uitspraken van de Gereformeerde Synode. Deze kerken staan bekend als Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt. In 2003 zijn de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt en onze kerk in Middelburg, na toestemming van de beide classes, een zusterschaprelatie aangegaan. Dit betekent o.a. dat de predikant van de Middelburgse Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt) de diensten in de Gasthuiskerk mag leiden en dat onze predikant kan voorgaan in diensten van de Gereformeerde Kerk aan het Klein Vlaanderen.

In 2013 besloot de synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken dat de kansel ook opengesteld wordt voor predikanten van de PKN. Vanwege de plaatselijke samenwerking met de bijzondere wijkgemeente De Ontmoeting van de PKN kunnen predikanten die bij hen voorgaan ook in de Gasthuiskerk een dienst leiden.

Op 1 november 2014 kwam er – na 116 jaar – een eind aan het zelfstandig bestaan van de Christelijke Gereformeerde Kerk te Vlissingen. Het merendeel (een veertigtal) van de resterende leden sloot zich aan bij onze gemeente. Hieronder enkele mijlpalen uit de gechiedenis van de kerk van Vlissingen.

1898 Op 21 augustus werd de Christelijke Gereformeerde Kerk van Vlissingen geïnstitueerd. In deze dienst ging docent F.P.L.C. van Lingen voor.

1910 Eerste steenlegging voor het eigen kerkgebouw aan de Kasteelstraat op 9 augustus door zr. Potjewijd.

1911 Kandidaat B. v.d. Berg werd als eerste predikant van de gemeente bevestigd door ds. M.Schouten.

1912 De gemeente van Zaamslag werd op 8 mei door ds. v.d. Berg geïnstitueerd.

1920 Op 11 mei werd een nieuw orgel in gebruik genomen.

1936 Op 6 april werd de dochtergemeente Middelburg geïnstitueerd in een dienst waarin ds. L Kleisen voorging.

1944 Aan het eind van de 2e Wereld Oorlog werd de gemeente geëvacueerd en de kerk beschadigd door oorlogsgeweld.

1954 De laatste oorlogsschade hersteld Een nieuwe kansel op een nieuw podium in gebruik genomen.

1978 Renovatie van de binnenzijde van de kerk met o.a. plaatsing van nieuwe glas-in-lood ramen.

1984 Nieuwe daken op de kerk en kosterswoning dankzij een ontvangen legaat.

2000 Door financiële steun van dochtergemeente Middelburg kon er, ondanks teruglopend ledental toch weer een eigen predikant beroepen worden.

2007 Na vertrek van ds. V.d. Rhee is een eigen predikant niet meer mogelijk.

 

Predikanten van de Christelijke Gereformeerde Kerk Vlissingen opgericht in 21-8-1898:

Naam

intrede

herkomst

afscheid

vervolg

ds. B. van den Berg

12-11-1911

kandidaat

14-11-1915

Sneek

ds. J.B.G. Croes

17-11-1918

kandidaat

27-11-1921

IJmuiden

ds. A. Gruppen

18-11-1923

Steenwijk

27-06-1926

Zwaagwesteinde

ds. L. Kleisen

29-11-1931

kandidaat

20-02-1938

Boskoop

ds. W. Meijnhout

17-09-1939

Nieuwendam

01-09-1941

uitgetreden > Vlissingen-gk

ds. R. Slofstra

27-01-1946

Noordeloos

06-02-1949

Veenendaal

ds. J. de Vuyst

04-11-1951

kandidaat

02-09-1956

Amsterdam-Oost

ds. A.W. Drechsler

16-11-1958

Amsterdam-Nrd

27-01-1963

s-Gravenhage-Zuid

ds. J.W. Maris

17-11-1967

kandidaat

05-10-1975

Hilversum-Centrum

ds. C.A. den Hertog

02-04-1976

kandidaat

30-08-1981

Papendrecht

ds. A. Brons

10-06-1983

kandidaat

06-10-1991

Wildervank – Veendam – Zuidlaren

ds. J. van der Wal

16-10-1993

kandidaat

14-02-1999

Enschede-West

ds. F.W. vd Rhee

06-09-2003

kandidaat

14-10-2007

Rotterdam-Oost – Capelle aan den IJssel